Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Wizyta u dentysty to prawdziwe wyzwanie dla dziecka i dla rodziców. Należy mieć świadomość, że może ona zadecydować o jego stosunku do tego specjalisty przez dalsze lata. Rodzice często zastanawiają się, kiedy należy po raz pierwszy zaprowadzić malucha do stomatologa. Zdania są w tym temacie podzielone, ale jedno jest pewne – trzeba znaleźć odpowiedniego lekarza, który zajmuje się leczeniem dzieci.

Wybór właściwego stomatologa

Do pierwszej wizyty u dentysty warto się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba znaleźć profesjonalnego lekarza, najlepiej z wieloletnim doświadczeniem. Może to być osoba z polecenia, ale nawet w takiej sytuacji warto wcześniej zweryfikować usłyszaną opinię, wykonując telefon i przeprowadzając krótką rozmowę. Stomatolog dziecięcy, oprócz umiejętności zawodowych, powinien mieć dobry kontakt z dziećmi – musi wspierać najmłodszych i pomóc im przezwyciężyć stres związany z wizytą. Istotne jest również, by lekarz szybko sprawdził zęby oraz bezboleśnie przeprowadził niezbędne zabiegi. Kliniki zajmujące się leczeniem najmłodszych często są odpowiednio wyposażone, co sprawia, że dzieci czują się wyjątkowo i bezpiecznie. Kolorowe ściany i zabawne obrazki to w takich miejscach norma. Zwykle można w nich także spotkać kącik do zabawy, wyposażony z klocki i kredki. Najmłodsi pacjenci często otrzymują niespodzianki w postaci zabawnych naklejek lub drobnych upominków. Nawiązanie odpowiednio wcześnie nici przyjaźni ze stomatologiem zaprocentuje brakiem stresu przy kolejnych wizytach.

Kiedy czas na pierwszą wizytę?

Wielu rodziców małych dzieci zastanawia się, kiedy zabrać swoją pociechę do stomatologa. Wczesne wizyty kontrolne u dentysty są bardzo ważne. W temacie pierwszej wizyty dziecka u dentysty zdania są podzielone, ale większość specjalistów zwraca uwagę, że im wcześniej, tym lepiej. Warto zadbać, by dziecko oswoiło się z lekarzem, dlatego najlepiej odwiedzić gabinet wtedy, gdy nic złego z zębami się nie dzieje. Wówczas lekarz sprawdza tylko, czy rozwój uzębienia mlecznego przebiega właściwie, ocenia stan szkliwa i omawia higienę pierwszych ząbków. Może także doradzić w temacie doboru szczoteczki i pasty. Dziecko siedzi wówczas na kolanach u rodzica, a lekarz zagląda do jamy ustnej, ogląda ząbki, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i podjęzykowe. Z tego względu wizyta adaptacyjna powinna odbyć się miedz 6 a 12 miesiącem życia. Należy za wszelką cenę uniknąć sytuacji, gdy pierwsza wizyta malucha u dentysty musi się odbyć z powodu bólu zęba. Istotna jest także odpowiednia postawa opiekunów.