Kiedy można poddać zęby wybielaniu?

Naturalny kolor zębów uzależniony jest od predyspozycji genetycznych, ale także od czynników zewnętrznych. Picie kawy, herbaty czy palenie papierosów powoduje przebarwienia. Tymczasem piękny, zdrowy i biały uśmiech jest marzeniem wielu z nas. Czy zatem jest możliwa rzeczywista poprawa koloru zębów? Wielu producentów past zapewnia, że wystarczy myć zęby ich produktem, co jednak daje niewystarczające rezultaty. Prawdziwą zmianę może przynieść wybielanie metodą nakładkową. Czy każdy może z niej jednak skorzystać?

Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową?

Metoda nakładkowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wybielania zębów. Zanim jednak przystąpimy do wybielania, konieczne jest przygotowanie. Pierwszym etapem jest pobranie wycisku zębów, który jest niezbędny do stworzenia żelowych nakładek. Czas oczekiwania na nie jest różny, jednak trzeba się zwykle uzbroić w odrobinę cierpliwości. Gdy nakładki są już gotowe, konieczna jest przymiarka. Wszystko musi idealnie pasować. Następnie otrzymujemy preparat z substancją wybielającą, którą nakładamy w szczeliny nakładki i umieszczamy na zębach, mocno dociskając. Nakładkę pozostawiamy na kilka godzin, według wskazań lekarza. Cały proces powtarzamy codziennie przez kilka tygodni. Metoda ta wymaga od nas dużej dyscypliny, systematyczności oraz dbałości o higienę jamy ustnej.

Jak się przygotować do wybielania zębów?

Niezwykle ważnym elementem wybielania metodą nakładkową jest właściwa pielęgnacja zębów. Zanim rozpoczniemy cały proces, należy zęby wyleczyć. Nie możemy mieć żadnych ubytków. Często lekarz robi zdjęcie RTG, by upewnić się, że próchnica nie atakuje zębów w niewidocznym gołym okiem miejscu. Przed wybielaniem trzeba usunąć kamień nazębny, by substancje aktywne mogły oddziaływać bezpośrednio na strukturę zęba. Warto też wymienić stare plomby amalgamatowe na nowe. Dopiero tak przygotowane zęby można poddać procesowi wybielania.

Jak dbać o zęby podczas wybielania?

Higiena zębów podczas wybielania jest niezwykle istota i ma duży wpływ na powodzenie całej procedury. Przede wszystkim do mycia zębów należy stosować delikatną pastę. Zwykle lekarz stomatolog zaleca odpowiednią. Każdorazowo, przed nałożeniem nakładki z żelem wybielającym, należy porządnie wyczyścić zęby, nie zapominając o przestrzeniach międzyzębowych. Po zdjęciu nakładki zęby również należy umyć delikatną pastą. Efekt wybielania w dużej mierze zależny jest od tego, jak dbamy o zęby w czasie procesu wybielania oraz od tego, czy jesteśmy systematyczni.

Przeciwskazania

Choć zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny, istnieją pewne przeciwskazania do jego wykonania. Nie można przeprowadzać go u osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak epilepsja czy cukrzyca. O możliwości wykonania zabiegu w przypadku chorób ogólnoustrojowych decyduje lekarz. Wybielania nie można wykonywać także u ciężarnych, ze względu na brak danych związanych z jego wpływem na płód. Podobnie jest z okresem karmienia piersią. Należy zaczekać do jego zakończenia i wtedy w bezpieczny sposób poddać się wybielaniu zębów. Stomatolog odmówi przeprowadzenia zabiegu także wtedy, gdy istnieją jakiekolwiek choroby związane z jamą ustną. Chodzi tu o afty, owrzodzenia, niewyleczoną próchnicę. Także nadwrażliwość zębów jest przeciwskazaniem do ich wybielania omawianą metodą. Warto pamiętać, że posiadanie wielu plomb, szczególnie jeśli znajdują się one w przednich zębach, może zaburzyć efekt wybielania. Trzeba się liczyć z tym, że konieczna okaże się ich wymiana, ze względu na to, że nie będą one kolorystycznie pasowały do zębów. Plomby bowiem nie ulegają wybieleniu. Ostatnim z czynników uniemożliwiających wybielenie zębów jest alergia na którykolwiek ze składników używanych w czasie zabiegu.

Zanim zdecydujemy się na zabieg, warto porozmawiać ze stomatologiem, który na podstawie wywiadu i oceny stanu zdrowia, zdecyduje, czy możemy bezpiecznie wybielić zęby.